Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер денеска ја погоди провинцијата Давао на југот на Филипините, објави Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија.

Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Епицентарот се наоѓал на 126 километри југоисточно од градот Хозе Абад Сантос.

Во областа се почувствувани и неколку последователни потреси.Автор: Администратор
Објавено на: 29/09/2019 12:59