Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека планот за Блискиот Исток, претставен од американскиот претседател Доналд Трамп, е „апсолутно неприфатлив“.

– Ерусалим е свет за муслиманите. Планот да му се даде Ерусалим на Израел е апсолутно неприфатлив. Тој план ги игнорира правата на Палестинците и има за цел да ја легализира окупацијата на Израел, истакна Ердоган.Автор: Администратор
Објавено на: 29/01/2020 14:06