Тензиите во сирискиот регион Идлиб може да ескалираат во голем меѓународен конфликт, изјави денеска Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, додавајќи дека Унијата ќе ги разгледа сите неопходни мерки за заштита на своите безбедносни интереси.

Според него, ескалацијата во Идлиб мора итно да престане, бидејќи постои ризик тој да стане голем отворен меѓународен воен конфликт. Исто така, предизвикува неподносливо хуманитарно страдање и ги става во опасност цивилите, напиша Борел на Твитер.

„ЕУ ги повикува сите страни на брза деескалација и жали за сите загубени животи. ЕУ ќе ги разгледа сите неопходни мерки за да ги заштити своите безбедносни интереси. Ние сме во контакт со сите релевантни актери“, рече Борел.Автор: Администратор
Објавено на: 28/02/2020 12:51