Основното јавно обвинителство Тетово поднесе предлози за издавање казнени налози против 17 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинетите го прекршиле полицискиот час и за време на забраната се движеле на различни локации во градот, со што постапиле спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, се вели во соопштението на ОЈО.

Надлежното обвинителство на Судот за сите обвинети предложи парични казни во висина од по 100 дневни глоби.​Автор: Администратор
Објавено на: 22/05/2020 15:54