На 30.01.2021 во периодот од 19.00 до 22.00 часот во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, извршиле акциска контрола во угостителски објекти во градот и приградските населби.

Притоа било констатирано дека угостителски објект, лоциран на ул.„Мара Угринова Гина“ во Кичево, не ги почитувал одредбите за пропишано работно време и останатите протоколи за работа на угостителски објекти.

Од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот е затворен, а против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ по член 206 од Кривичниот законик.Автор: Администратор
Објавено на: 31/01/2021 13:16