Трикратниот грен слем шампион Енди Мареј ги сподели своите планови за крајот на сезоната.

– Имав добар настап на УС Опен. Не ги добив резултатите што ги посакував, но играв добро, така што е убаво да се знае дека имам уште ниво на тенис за да се натпреварувам со најдобрите. Морам да се обидам да останам во форма. Треба да играм натпревари и сакам да се натпреварувам што е можно почесто до крајот на годината. Ќе има денови за подготовка за секој турнир, а не недели. Но, тука лежи предизвикот. Морам да го дадам најдоброто од себе во следните неколку месеци. Сакам да победувам на натпревари, но и да ја подобрам стабилноста и да го превоспитам телото да се натпреварува редовно. Ако победам на четири или пет натпревари во една недела, тогаш можеби ќе треба да направам пауза во следниот, но ова не се случи на последните неколку турнири, така што засега сум добро физички и само сакам да се обидам да играм, истакна Мареј.

Британецот денес од 18 часот ќе има меч со Хуго Амбер во првото коло на АТП турнирот во Мец, Франција.Автор: Администратор
Објавено на: 21/09/2021 15:06