Ирецот Паскал Донахју денеска беше реизбран за претседател на Еврогрупата.

Еврогрупата е неформално тело составено од министрите за финансии на 19-те земји кои го користат еврото како своја валута.

Нејзиниот претседател се избира со консензус на министерски состанок во Брисел.

Четириесет и осумгодишниот Донахју, кој е на функцијата од јули 2020 година, беше единствениот кандидат за претседател.

Претседателот на Еврогрупата е една од личностите од големо значење во Брисел, покрај претседателите на трите големи европски институции – претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола, како и шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Неговата задача е да претседава со месечните состаноци на министрите за финансии на земјите од Еврогрупата, чија цел е да ги координира националните економски политики на земјите од Еврозоната.

Донахју вети дека ќе вложи напори за решавање на тензиите меѓу северните и јужните земји во Еврогрупата.Автор: Администратор
Објавено на: 06/12/2022 05:55