Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер предупреди на зголемен ризик од терористички напади по ненадејниот напад на палестинското движење Хамас против Израел на 7 октомври и неодамнешните апсења во Германија, јави ДПА.

-Исламистичките терористички организации, но и поединечни исламисти, се значајна закана во секое време, изјави Фезер за Си-Ен-Ен.

Таа додаде дека војната во Газа има директно влијание врз безбедносната ситуација во нејзината земја.

-Неодамна презедовме толку големи акции во исламистичките кругови, бидејќи внимателно следиме како се менува нивото на закана, рече таа, укажувајќи на фактот дека германската криминална полиција блокирала 170 канали и создавачи на содржина на апликацијата Телеграм.Автор: Администратор
Објавено на: 01/12/2023 04:04