Француските земјоделци денеска организираат протест во Париз, а во главниот град на Франција веќе пристигнаа десетици трактори.

- Нашата цел е да покажеме дека нема да се откажеме. Сè додека не се појавиме во Париз, Владата не се плаши“, изјави еден од фармерите, Максенс Витман.

Во меѓувреме, францускиот претседател Емануел Макрон ги повика незадоволните земјоделци на состанок за време на парискиот Саем за земјоделство, кој ќе трае до 3 март.Автор: Администратор
Објавено на: 23/02/2024 18:41