Претседателката на „Икс-бокс“ за „Мајкрософт“, Сара Бонд најави дека претстојната генерација на „Икс-бокс“ ќе го претстави „најголемиот технички скок досега“ во индустријата за видеоигри.

Таа претходно најави и дека „Мајкрософт“ работи на оптимизација на „Виндоус“ за рачните уреди. Доколку компанијата навистина направи таков напредок и пробив, тогаш може да се очекуваат рачни „Икс-бокс“ плеери.

Покрај новата конзола, најавена е и „Икс-бокс“ конзола од серијата „Икс“ без „драјв“, како и нов џојстик.

„Гејминг“ заедницата ја очекува секоја нова вест и технолошки новитет, па познавачите предвидуваат дека новиот хардвер ќе биде корисен не само за „гејмерите“, туку и за создавачите на видеоигриАвтор: Администратор
Објавено на: 28/02/2024 04:59