Европа знае како да се забавува. Но, кога станува збор за светски познатите клубови, музика во живо и впечатливи сценски настапи, некои места на континентот, на љубителите на големите забави имаат да им понудат нешто повеќе од другите.

Тоа е причината поради која направивме рангирање на европски дестинации со најдобар ноќен живот, од клубот страшно добри острови како Ибица до градовите како Будимпешта, каде што локалните жители ја поминуваат ноќта забавувајќи се во историските бањи.

Тука се нашите Топ 15 места за најдобра забава во Европа:

15. Градот Солун во Грција е преполн со студенти, па секогаш се случува некоја забава – спреми се за големи концерти во живо и трендовски коктел барови и клубови.

14. Париз може да биде елегантен град, но тој е исто така одлично место за ноќни излегувања, со изобилство на хип барови и клубови, како и фестивали како Rock en Seine - тридневен настан кој се одржува секое лето во живописното Château de Saint-Cloud's park.

13. Минхен е дом на најголемиот светски фестивал на пивото секоја есен. Но, овој баварски град нуди повеќе од Октоберфест, со плетеницата на разживени пиво сали, кабаре клубови, барови и коктели за љубителите на забави преку целата година.

12. Хрватскиот остров Хвар може да има прекрасни историски архитектура, но таа е ретко тивка, бидејќи е полна со барови и клубови на плажите и покрај морето. Исто така многу популарни се и забавите на јахти.

11. Белград е познат по својот ноќен живот со многу клубови кои им овозможуваат одлична забава на љубителите на истата. Во текот на летото, улиците во главниот град на Србија кои се покрај вода, изобилуваат со пловечки клубови со прекрасни погледи.

10. Во Кан, љубителите на добра забава слободно можат да ротираат од еден клуб или казино во друг во соседството на La Croisette. Le Bâoli често се смета за најдобриот хипи клуб во францускиот град, додека имињата на светски познатите диџеи се на плочата во Гота клубот за време на фестивалот секој мај.

9. Аја Напа, крајбрежен град на островот Кипар, е познат по две работи: прекрасни плажи и луда забава. Без разлика дали тоа е плажа потопена со пиво, журка на брод во текот на денот или ноќна забава со пена во еден од многуте нејзини клубови, секогаш се случува по некоја забава.

8. Омилена летна дестинација на "The Only Way Is Essex" кажува дека Марбела, Шпанија, е дестинација за супер-богатите. Повеќето љубители на забавите (partygoers) ги посетуваат популарните клубови како Пангеа, со поглед на пристаништето исполнето со јахти.

7. Во местото Novalja на идиличниот хрватскиот остров Паг, љубителите на забави во костими за капење, ги минуваат своите денови и ноќи на забави во базени или на плажа со поглед на Јадранското Море.

6. Електронската музика е на врвот во Амстердам, како и голем број на танцови музички фестивали во текот на годината, меѓу кои Electronic Family and Loveland Festival. Холандскиот град е полн со клубови каде диџеите до максимум го забавуваат народот.

5. Во Барселона, најкул клуб кој треба да се види клубот Опиум, каде што во текот на денот можете да седите од страна на плажата со коктел а во текот на ноќта да откачите на музиката од Дејвид Гета и Avicii.

4. Главата за забава на Копенхаген, Distortion, се опишува себеси како "годишен забавен цунами", со повеќе од 111 подиуми низ главниот град на Данска. Во текот на целата година, на хардкор улиците може да се забавувате и до 9 часот изутрина.

3. Ибица, Шпанија, привлекува љубители на забава од целиот свет со своите луди журки на плажа и извонредните клубови - островот е дом на најголемиот клуб во светот, Privilege,како и на светски познатите диџеи.

2. Берлин оживува ноќе, кога техно музика ечи од веројатно објекти - еден популарен клуб, на Голден Гејт е сместен во еден стар велосипед продавница. Хардкор partygoers ќе го задржи танцување до доцна во утринските часови.

1. Будимпешта е позната по своите убави, големи бањи. Но навечер музиката, алкохолот и прекраните светлосни ефекти ги претвораат овие дневни светилишта во бесни парти - бањи. Таканаречени Руинирани барови кои се многу разживени и весели, обично сместени во стари трошни куќи исто така се едни од најзабавните места во унгарскиот главен град.Автор: Администратор
Објавено на: 11/04/2024 05:23