Руските истражители го потврдија постоењето на поврзаност меѓу директните извршители на терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина на Москва и украинските националисти, изјави денеска секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев.

„Во текот на истрагата беше потврдена и процедурално утврдена врската меѓу директните извршители на овој терористички напад и украинските националисти“, рече Патрушев на состанокот за безбедност во Архангелск во северозападна Русија.

Четворица осомничени вооружени напаѓачи се уапсени во руски регион кој граничи со Украина неколку часа по масовното убиство за кое се обвинети, пренесоа руските медиуми.

Руските власти претходно ги опишаа како радикални исламисти и тврдеа дека трагата на пари ги поврзува со украинските националисти. Според истражителите, групата добила инструкции од нејзиниот водач да ја премине границата.

Патрушев го повтори ветувањето на неговата земја дека ќе бара одговорност од секое лице одговорно за злосторството.Автор: Администратор
Објавено на: 16/04/2024 23:48