Десничарската опозиција во Македонија убедливо победи на парламентарните и претседателските избори вчера, јави ДПА.

По речиси целосно преброените гласови десничарската националистичка ВМРО-ДПМНЕ доби 43,2 отсто од гласовите и ќе има 59 места во 120-члениот парламент, соопшти Државната изборна комисија во Скопје.

Десничарската партија ќе го замени Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), кој е на власт од 2017 година.

СДСМ, предводена од поранешниот премиер Димитар Ковачевски, кој беше на функцијата до почетокот на годинава, освои само 15,3 отсто од гласовите. Поддршката на партијата драстично опадна и се спушти на помалку од половина од делот што го доби на претходните парламентарни избори пред четири години.

Ковачевски во текот на изборната ноќ им ја честиташе победата на политичките противници, наведе ДПА.

Лидерот на ВМРО и главен кандидат Христијан Мицкоски најверојатно ќе стане следниот премиер на земјата од НАТО.

На вториот круг од изборите за претседател, кои исто така се одржаа вчера, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова забележа чиста победа откако освои околу 65 отсто од гласовите, соопшти Државната изборна комисија.

Силјановска-Давкова однесе победа против актуелниот претседател Стево Пендаровски, кој беше поддржан од СДСМ, а во вториот круг пред пет години ја победи Силјановска-Давкова.

Изборната кампања се карактеризираше со обвинувања за лошо и корумпирано владеење, упатени од опозицијата против СДСМ и етничките Албанци, Демократската унија за интеграција (ДУИ) која беше во владата со СДСМ.

ВМРО усвои националистички тон и најави конфронтирачки курс против соседните членки на Европската унија, Грција и Бугарија, во случај на победа на изборите.

Во центарот е прашањето за името на земјата, кое Скопје го промени од Македонија во Северна Македонија по договорот со Атина во 2019 година, како и за малцинските права.

Заземањето поостар став против Грција може значително да ги попречи пристапните преговори што ЕУ ги отвори со Скопје во јули 2022 година. Земјите членки на ЕУ, Грција и Бугарија, имаат право на вето практично на секој чекор од преговорите.

На Мицкоски ќе му требаат партнери за да ја состави идната влада. Партиите на етничките Албанци се клучни во овој поглед, бидејќи оваа етничка група сочинува околу 25 отсто од населението на оваа мала балканска земја, наведува ДПА.

Над 14 отсто од гласовите доби ДУИ, која во последните 20 години ковладееше во речиси сите коалиции, но ВМРО-ДПМНЕ не ја смета за партнер.

Опозицискиот сојуз на албански партии, наречен Коалиција ВЛЕН, освои 10,7 отсто од гласовите и таа се смета за можен владин партнер на ВМРО-ДПМНЕ.Автор: Администратор
Објавено на: 09/05/2024 12:23