Сениорската машка репрезентација на Македонија на најдобар начин ги заврши квалификациите за ЕП Хрватска 2018.

Избраниците на Раул Гонзалез пред преполните трибини на ВИП Арена „Борис Трајковски“ одиграа фантастичен меч против Чешка и со убедлив триумф од 33-20 обезбедија пласман на континенталниот собир од првото место во квалификациската група.

Само почетокот на натпреварот донесе резултатска неизвесност, но од моментот кога со голот на Кирил Лазаров, Македонија поведе со 8-7, до крајот на средбата веќе не го испушти водството во ниту еден момент. На пауза за полувреме се замина со веќе високи 6 гола разлика за Македонија (16-10), а нашите репрезентативци одиграа одлично тимски и во второто полувреме во кое доминираа на двата краја од теренот. Разликата постојано се зголемуваше за конечни и заслужени 33-20.

Кирил Лазаров и на оваа средба беше прв стрелец во нашиот тим со 11 постигнати голови и со нив стигна до вкупна бројка од 59 голови во квалификациите што го прават убедливо најдобар реализатор, пред Вуко Борозан од Црна Гора со 50 и Дамиан Кеѕиора со 41 гол.

Покрај Лазаров, во листата на стрелци во нашиот состав се запишаа и Манасков со 6, Пешевски со 4, Филип Лазаров со 3, Георгиевски и Талески кои постигнаа по 2 гола, како и Кузмановски, Миркуловски, Митков, Стоилов и голманот Митревски кои беа реализатори на по 1 гол. Одличен натпревар имаше и Борко Ристовски кој забележа 16 одбрани во 50-те минути кои ги мина на теренот, а впечатлив настап имаше и Митревски кој го зачини и со постигнатиот погодок.

На втората средба од нашата група, Исланд славеше над Украина со 34-26, по што Македонија го освои првото место во групата со 7 бодови, Чешка е втора со 6, исто толку освои и Исланд на третото место, додека Украина ги заврши квалификациите на последното место со 5 бодови. Покрај Македонија и Чешка како две првопласирани селекции, на ЕП во Хрватска ќе патува и Исланд, како најдобра третопласирана екипа од сите квалификациски групи.

Објавено на: 19/06/2017 18:29