Боите на македонското знаме, заедно со другите знамиња на земјите учеснички на Зимските олимписки игри 2018 ќе бидат осветлени на познатата њујоршка зграда Empire State Building.

Осветлувањето е во чест на денешното отворање 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Како што информираат од Министертсвото за надворешни работи, осветлувањето и ротирањето на боите на знамињата на земјите учеснички на ЗОИ, ќе започне денеска во 23:22 часот по македонско време.Автор: Администратор
Објавено на: 09/02/2018 12:13