Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оцени дека „изградбата на американски бази во Сирија“ наговествува дека е можна Трета светска војна. Изградија 20 бази во Сирија. Зошто ги изградија? Прво што ми паѓа на памет е поради Турција и Иран. Веројатно не поради Русија.

Тоа всушност ќе значи Трета светска војна. Ќе бидеме подготвени на се, изјави Ердоган. Односите меѓу Турција и САД се влошија откако турската армија заедно со сириските бунтовнички групи што ја имаат поддршката на Анкара, на 20 јануари во реонот на Африн почна воена оперцијата против Силите за заштита на народот.Автор: Администратор
Објавено на: 15/03/2018 21:47