МЗТ Скопје со 3:1 во полуфиналната серија против Блокотехна обезбеди пласман во финалето од плејофот.

Актуелниот првак на гостински терен славеше со 72:74 во четвртиот меѓусебен дуел.

Ова беше најнеизвесен дуел во полуфиналната серија, а во текот на целиот натпревар двете екипи и покрај обидите не воспоставија посериозна предност.

Победникот беше решен во самиот финиш, а МЗТ на минута до крајот имаше предност од 67:72.

Но, домаќините успеаа да намалат на два поени разлика и имаа шут за победа, меѓутоа Данило Мијатовиќ промаши тројка за Блокотехна.

Кај МЗТ најефикасен беше центарот Андрија Бојиќ со 22 поени и 11 скока, а Мијатовиќ со 17 поени беше најдобар стрелец кај Блокотехна.

МЗТ во финалето од плејофот ќе се соочи со Работнички.Автор: Администратор
Објавено на: 15/05/2018 22:19