Во пресрет на големото финале во НБА лигата кое почнува вечер во три часот по полноќ, улогата на фаворит ја има Голден Стејт кој ќе се соочи со Кливленд.

Според букмејкерите во САД, актуелниот шампион е јасен фаворит за освојување на трофејот.

Во текот на изминатите 30 години, само тимот на Лејкерс во 2001 година беше поголем фаворити во финалето со Филаделфија.

Петте претходни големи фаворити во последните три децении (ЛА Лејкерс -2000, 2001 и 2002, Сан Антонио -1999 и Чикаго -1996) ја завршија серијата за шест натпревари или помалку натпревари.Автор: Администратор
Објавено на: 31/05/2018 12:07