Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги објави 12 кандидати за главен судија во финалето на Мундијалот во Русија.

Кој ќе ја дели правдата во мечот за трофејот ќе се знае по одигрувањето на двете полуфинални средби.

Претенденти за главен арбитер во финалето на Мундијалот се: Алиреза Фагани (Иран), Маланг Диед (Сенегал), Марк Гајгер (САД), Цезар Артуро Рамос Палаузулос (Мексико), Андрес Куња (Уругвај), Нестор Питана (Аргентина), Сандро Ричи (Бразил) Конгер (Нов Зеланд), Чакир Чакир (Турција), Милорад Мажиќ (Србија) Бјорн Кујперс (Холандија) и Джанлука Роки (Италија).

Финалето на СП 2018 ќе се игра на 15 јули во Москва.Автор: Администратор
Објавено на: 09/07/2018 15:14