На почетокот на оваа година се појави „Распбери Пи 3 Модел Б +“, кој првпат понуди дуал бенд 802.11ац Ви-Фи можности, побрз процесор и Блутут 4.2.

Во меѓувреме „Распбери Фаундејшн“ продолжи да ја развива серијата и претстави смален уред, која се нарекува „Модел A +“.

Тој го нуди истиот четиријадрен чипсет „Броадком“ со фреквенција 1,4 гигахерци, Ви-Фи и Блутут, но веќе има 512 меганајти РАМ меморија и нема етернет порт.

Покрај тоа, бројот на УСБ 2.0 портови е намален од четири на еден. Сето ова доведе до намалување на цената за 10 до 25 долари.

Производот сега е достапен преку официјалните партнери на „Распбери“.Автор: Администратор
Објавено на: 16/11/2018 20:13