Huawei вчера го претстави својот нов паметен телефон P Smart 2019, кој е веќе достапен и во Македонија. Новиот телефон беше промовиран на специјален настан на кој присуствуваа претставници на медиуми за технологија, бизнис и забава, заедно со популарните гејмери и блогери.

Со демонстрации и интерактивна дискусија, беше нагласена важноста на дизајнот, особено на бојата Aurora Blue, и големиот дисплеј со FullView од 6,21 инчи кој е 11% поголем од неговиот претходник P Smart 2018, и има способност да покаже 15% повеќе бои. Тој го поседува сертификатот TÜV Rheinland за заштита на видот, бидејќи ја намалува штетната сина светлина. Компактното 3D овално тело со керамички слој ја дополнува дизајнерската визија за моделот.

P Smart 2019 исто така се покажа одличен во една од најдобрите области на брендот - мобилната фотографија. Телефонот има висококвалитетна камера со двојна слика (13MP + 2MP) која има способност да препознае 22 категории на слики во над 500 сцени, при што се користени повеќе од 100 милиони фотографии за да се подобри оваа функција. Камерата исто така нуди подобрен уметнички Bokeh ефект кој корисниците можат да го прилагодат по снимањето на фотографијата или видеото.

Вештачката интелигенција кај овој модел не е ограничена само на главната камера. Поларната камера со 8 мегапиксели кај P Smart 2019, исто така, има паметно препознавање на позадината и режим за убавина, а фотографирањето дури и ноќе не е проблем, благодарение на широкиот отвор за f / 1,8. Камерата P smart 2019 ќе ги фасцинира потрошувачите со уште еден сет на функции - препознавање на специфични културни атракции - згради, скулптури, слики и повеќе, информации за калориската вредност на храната што ја внесуваат, па дури и директни сугестии за онлајн шопинг. Сето ова се должи на фактот дека моделот се базира на најновата верзија на Android 9 Pie и најновиот Huawei EMUI 9 интерфејс. Корисниците можат да бидат опуштени и без разлика колку слики и видеа ќе направат, телефонот ќе има место за нив благодарение на вградената меморија од 64GB и слот за 512GB меморија.

Интерфејсот EMUI 9, во комбинација со чипсетот на Kirin 710, обезбедува одлични перформанси на паметниот телефон, кој исто така е добро решение за мобилнитe гејмери. Во тестовите на престижни лаборатории како што се Geekbench, GFXBench, AnTuTu и 3D Mark, P smart 2019 покажува од 70% до 100% повисоки перформанси од својот претходник. Покрај тоа, технологијата GPU Turbo 2.0 поддржува 5 мобилни игри, со можност за постојано додавање на нови. Последно, но не и најмалку важно, со 3400 mAh батерија, P Smart 2019 никогаш нема да ве остави без поддршка.Автор: Администратор
Објавено на: 23/01/2019 16:32