Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за својот долг ѕид, спроведувајќи широка интерпретација на неговите претседателски овластувања, што е сигурно дека ќе привлече суштински правни предизвици.

Во неговото прогласување вонредна состојба синоќа, Трамп објави темна слика на границата како „главна влезна точка за криминалците, членовите на банди и дрогаи” и која им се заканува на „основните национални безбедносни интереси”.

Генерално, сепак, илегалните гранични премини се намалени од високото ниво од 1,6 милиони во 2000 година, јавија американски медиуми.

-Сите знаат дека ѕидовите функционираат, изјави американскиот претседател кој го спомена и зборот „инвазија“ како причина за изградба на ѕидот.

– Илегалната декларација што почнува од непостоечка криза е жесток удар врз нашиот Устав и ја прави Америка помалку безбедна, напишаа претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и шефот на демократското малцинство во Сенатот, Чак Шумер.

Трамп нагласи дека е свесен оти му следува правна битка.

– За среќа, ќе победиме, рече тој укажувајќи дека има доверба во конзеравативните судии во Врховниот суд.

Државите Њујорк и Калифорнија веднаш најавија судска постапка за да ја поништат одлуката на Трамп. – Ќе се видиме на суд, напиша Гавин Њусом, гувернер на Калифорнија.

Одборот за прави прашања во Претставничкиот дом во кој контрола имаат демократите најави веднаш отворање парламентарна истрага.Автор: Администратор
Објавено на: 16/02/2019 11:58