За време на Mobile World Congress 2019 кој се одржа во Барселона, Huawei лансираше повеќе производи, вклучувајќи го 5G смартфонот на преклоп, HUAWEI Mate X, HUAWEI 5G CPE Pro, првиот производ со Balong 5000 чипсет, како и HUAWEI MateBook X Pro, лаптопите HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14.

5G смартфон на преклоп: HUAWEI Mate X

Одразувајќи ги истите карактеристики од HUAWEI Mate серијата, HUAWEI Mate X претставува патување во непозната територија. HUAWEI Mate X комбинира 5G технологија, екран на преклоп, вештачка интелигенција и целосно нов начин на поврзување кој им обезбедува на потрошувачите досега невидено корисничко искуство.

Како резултат од храбрите експерименти на Huawei со нови фактори за форматирање на паметни телефони, паметниот телефон и таблет, HUWAEI Mate X се одликува со флексибилен OLED панел и Falcon Wing Mechanical Hinge. Лесниот паметен телефон на преклоп го прикажува новиот Interstellar Blue бран кој ја прикажува убавината на технологијата и поставува повисоки стандарди за идните паметни телефони.

Флексибилниот OLED FullView дисплеј на преклопување и најбрзиот 5G чипсет Balong 5000 се комбинираат за да испорачаат нов начин на поврзување, во кој големиот екран и лесната преносливост коегзистираат во хармонија.

Водечките паметни телефони на Huawei секогаш доаѓаат со моќни камери, а HUAWEI Mate X не се разликува од нив. Дизајнот на преклоп овозможува системот на камерата да ја игра улогата и на предна и на задна камера, што резултира со револуционерно фотографирање. Батеријата од 4,500mAh со висок капацитет, која поддржува HUAWEI SuperCharge, е спакувана со HUAWEI Mate X, исполнувајќи ја побарувачката за поголеми перформанси на батериите во 5G ерата.

Лансирање на HUAWEI MateBook X Pro

Huawei го претстави и HUAWEI MateBook X Pro, првиот FullView лаптоп. Овој производ го карактеризираат лесната преносливост, премиум FullView дисплеј, перформанси согласно најновата технологија како и паметната опција на поврзување, што го поставува брендот помеѓу врвните произведувачи на компјутери. Денес на MWC 2019, Huawei го презентираше производот кој ги прикажува сите карактеристики кои го дефинираат водечкиот лаптоп: уметнички дизајн, иновација и интелигенција, со што перформансите и сите перформанси на меѓусебно поврзување на водечкиот бренд се пренесуваат на следното ниво.

Со комбинирање на занаетчиството со технологија, HUAWEI MateBook X располага со метален унифициран механизам со CPU, заедно со врвна завршница на надворешниот дизајн која му овозможува на потрошувачот мазна чувствителност на рацете. Достапен во Mystic Silver и Space Grey варијанта, најновиот предводник на Huawei е опремен со 13,9-инчен 3K Ultra FullView дисплеј со 91% сооднос помеѓу екранот и телото. Дополнително, тој поддржува мулти-допир од 10 точки и првиот XXX во светот, кој им овозможува на корисниците нов, поинтуитивен начин за поврзување со нивните уреди.

Неверојатно моќниот уред, HUAWEI MateBook X Pro се напојува со до 8 генерации Intel® Core ™ i7 8565 процесор и NVIDIA® GeForce® MX250 GPU со 2GB GDDR5. Исто така има и широкопојасен Wi-Fi, Bluetooth 5.0 и помоќен Thunderbolt ™ 3 порт за поддршка на целокупната продуктивност. Истовремено, Dolby Atmos® Sound System обезбедува извонредно кино доживување, без разлика каде се наоѓаат корисниците.

Интелигентната интерконективност е во срцето на овој нов производ. HUAWEI MateBook X Pro поддржува HUAWEI Share 3.0 OneHop 2, функција која решава проблеми со преносот на податоци помеѓу Windows лаптопите и Android паметните телефони. HUAWEI Share 3.0 поддржува не само трансфер на слики и видео помеѓу компјутери и паметни телефони, туку и двонасочен трансфер на документи. Снимањето на екранот исто така е полесно од било кога. Со тресење на телефонот и допирање на „PC HUAWEI Share“ на компјутерот, снимањето на екранот ќе биде испратено до паметниот телефон. Достапен во верзии со PC Manager верзија 9.1 или погоре. За повеќе детали, погледнете на официјалниот веб-сајт на HUAWEI. Споделувањето не е поддржано кај моделите продадени во САД.

Новите HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14

Уметничко, иновативно и интелигентно - новите HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14 носат најнова технологија за потрошувачите. Овие револуционерни лаптопи поддржуваат интелигентна поврзаност помеѓу паметните уреди и компјутери, редефинирајќи го начинот на нивното поврзување.

HUAWEI MateBook 14 ги има истите карактеристики дефинирани во оваа категорија на производи: FullView дисплеј, врвна изработка, софистициран дизајн и неверојатни перформанси.

Насочувајќи се кон младата популација, HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14 сеодликуваат со неверојатен FullView екран дизајниран со минимален дисплеј со рамки кој поддржува мулти-допир од 10 точки. И двата модели ги подржуваат нови и практични функции како што е Finger Gestures Screenshot, која овозможува лесно креирање на слики од екранот со само неколку движења.

За да го подобри искуството со HUAWEI PC уредите, Huawei нуди попаметен начин за истите да комуницираат едни со други: HUAWEI Share 3.0, со карактеристики OneHop и Clipboard Sharing за да овозможат брза и лесна интеракција помеѓу паметни телефони и компјутерите. Други карактеристики на овие лаптопи вклучуваат Finger Gestures Screenshot , Fingerprint Button 2.0 и Dolby Atmos®.

HUAWEI 5G CPE Pro носи 5G технологија во домовите

Balong 5000 официјално ја отвора 5G ерата. Овој чипсет поддржува голем број 5G уреди, а покрај паметните телефони, поддржува домашни уреди, уреди монтирани во возилата и 5G модули. Поддржан од Balong 5000, Huawei 5G CPE Pro поддржува и 4G и 5G безжични конекции, поставувајќи нов репер за домашни CPE-и на 5G мрежата: 1GB HD видео клип може да се симне во рок од три секунди, а видео од 8K може да се пренесува без проблем. Освен во домовите, 5G мрежата може да се користи и во малите и средни претпријатија.

Во долгоочекуваната 5G all-scenario интелигентна ера, Huawei го има водечкиот капацитет за да ја спроведе all-scenario стратегијата. Huawei е единствениот производител со целосен опсег на 5G-продукција, покривајќи ги чипсетите, edge и cloud услугите.

Со доаѓањето на новата 5G ера,потрошувачите сè повеќе се надеваат на револуционерни искуства. Со сите напори ќе се обидеме да воодушевиме со целосна поврзаност со поединците, канцелариите и домовите и да создадеме водечко 5G all-scenario на светско ниво, кое е различно од она што досега се случило“, изјави Richard Yu, извршен директор на Huawei CBG.Автор: Администратор
Објавено на: 25/02/2019 16:13