На Mobile World Congress (MWC) 2019, Huawei го претстави HUAWEI MateBook X Pro, првиот FullView лаптоп. Комбинирајќи ја екстремната преносливост, врвниот FullView дисплеј, најсовремените перформанси и смарт конекцијата, првиот HUAWEI MateBook X Pro ја нагласи новата ера на лаптопи. Новиот ажуриран HUAWEI MateBook X Pro ги има сите карактеристики кои го дефинираат водечкиот лаптоп: уметнички дизајн, иновации и интелигенција, со што ги донесе перформансите и all-scenario за меѓусебното поврзување на новиот лаптоп на ново повисоко ниво.

„Супер тенкиот водечки лаптоп HUAWEI MateBook X Pro го олицетворува дизајнот и занаетчиството на Huawei. Во меѓувреме, откритието на Ultra FullView екранот, потрошувачката на енергија, перформансите и поврзувањето на сите сценарија овозможуваат потрошувачите да останат продуктивни во секое време, насекаде. Премиумната естетика, иновативната технологија и интелигенцијата на MateBook X Pro серијата се дел од новиот лаптоп. Тоа е нашиот најмоќен, пренослив и интелигентен универзален уред досега“, изјави Ванг Јинфенг, претседател на PC и Tablet Product Line, Huawei Consumer BG.

Извонредно Ultra FullView искуство

Надворешниот дел на новиот HUAWEI MateBook X Pro е опремен со CNC метален механизам кој на надворешниот дел му дава мазна површина. Достапен во Mystic Silver и Space Grey варијанти, најновиот лаптоп на Huawei е извонредно пренослив; тој има само 14,6 милиметри дебелина и тежи 1,33 кг, што го прави совршен уред за секој професионалец кој ја цени мобилноста и продуктивноста.

Благодарение на водечките можности за индустриски дизајн, Huawei го создаде дисплејот Ultra FullView. Со тенки рамки од сите страни, Ultra FullView дисплејот на HUAWEI MateBook X Pro постигнува импресивен сооднос помеѓу екранот и рамката од 91%. Уште подобро, Huawei смело усвојува неконвенционален сооднос од 3:2 за екранот, што е многу посоодветно за продуктивноста и создавање на содржини во споредба со широкопојасните интернет-мрежи.

Екран со FullView е 13,9-инчен LTPS панел кој поддржува до 3K резолуција (3000x2000) и 100 проценти од sRGB колорната боја. Богатите бои и резолуцијата од 3K помагаат да се доживее содржината, обезбедувајќи извонредно искуство. Дополнително, тој поддржува мулти-допир од 10 точки со што им нуди на корисниците нов и поинтуитивен начин за поврзување со нивните уреди.

Ултимативните перформанси создаваат максимална продуктивност

HUAWEI MateBook X Pro го отелотворува најдоброто од иновациите на лаптопите. Внатре во лесно преносливиот нов HUAWEI MateBook X Pro е бескомпромисна изведба зааедно со 8-та генерација Intel® Core ™ i7 8565 процесор и NVIDIA® GeForce® MX250 GPU со 2GB GDDR5, со што новиот HUAWEI MateBook X Pro обезбедува непречено искуство во секое сценарио на графичка и видео монтажа, игри и мултимедијални содржини. Најновиот лаптоп е со највисоки карактеристики и интелигентен систем за ладење кој динамично се префрла помеѓу активните и пасивните режими за ефикасно ладење, додека двата HUAWEI Shark Fin Fans 2.0 имаат поголеми перки за да произведат повеќе воздух

Освен што е моќен и продуктивен уред, HUAWEI MateBook X Pro има Dolby Atmos® звучен систем. Huawei и Dolby ги корегираа quad звучниците, со што добија исклучително звучно искуство со неверојатен, подвижен звук кој тече над и околу вас.

Плус, HUAWEI MateBook X Pro има масивна батерија. Заедно со сопствени режими за заштеда на енергија на Huawei, корисниците можат да уживаат во целокупниот век на траење на батеријата, без разлика на напојувањето со кабел.

Новиот HUAWEI MateBook X Pro го поддржува најбрзиот Wi-Fi во светот на лаптопи, што овозможува да се добие подобар прием на сигнал и да се обезбеди стабилна конекција. Bluetooth 5.0 на најновиот предводник на "MateBook" двојно ги зголеми брзините на пренос на податоци со четири пати поголема покриеност на сигналот и осум пати посилни можности за емитување, што значи дека новиот лаптоп може да се поврзе од поголемо растојание, со постабилни сигнали.

Интелигентна all-scenario интерконективност

Ниту еден инструмент не е поважен за работа и за забава отколку паметните телефони и преносни компјутери, а пренесувањето на датотеки меѓу нив е секојдневна појава. За тоа, HUAWEI MateBook X Pro го има надградениот HUAWEI Share 3.0 OneHop. Оваа функција ги решава проблемите со пренос на податоци помеѓу Windows преносни компјутери и Андроид паметни телефони. HUAWEI Share 3.0 поддржува не само трансфер на слики и видео помеѓу компјутери и паметни телефони, туку и двонасочен трансфер на документи. Снимањето на екранот исто така е полесно од било кога. Со протресување на телефонот и кликање на опцијата наречена "PC HUAWEI Share" на компјутерот, снимката од екранот ќе биде испратена до паметниот телефон.

Како пионер во иновативноста на паметни уреди, Huawei ја применува својата технолошка експертиза на својот HUAWEI MateBook X Pro за да го испорача најдоброто корисничко искуство.

Преносливиот, мултифункциски адаптер за напојување HUAWEI USB Type-C поддржува повеќе видови за брзо полнење, што е особено корисно за оние кои често патуваат, бидејќи нема потреба да се носат повеќе адаптери за напојување на патот.Автор: Администратор
Објавено на: 28/02/2019 17:43