На обработени 50,80 отсто од избирачките места, според податоците на Државната изборна комисија води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 181.027 гласови пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 133.878 гласови.

Одѕивот во вториот круг на претседателските избори до 18:30 часот изнесуваше 44,5 проценти.

На половина час пред затворањето на гласачките места во вториот круг на претседателските избори на гласање излегле 795,577 граѓани според обработени 97,61 процент од 3.428 избирачки места.Автор: Администратор
Објавено на: 05/05/2019 20:32