Вилнус одби да ја испорача поранешната белоруска кандидатка за претседател Светлана Тихановскаја во Минск, објави РИА Новости.

Според Министерството за надворешни работи на Литванија, белоруското обвинителство побарало екстрадиција и ги доставило потребните документи до Генералното обвинителство на земјата.

„Литванија не екстрадира луѓе кои се подложни на политички прогон. Во Минск, тоа многу добро го знаат “, соопшти прес-службата на Министерството за надворешни работи.

По претседателските избори минатиот август во Белорусија и објавувањето на победата на Александар Лукашенко, опозицијата ги обвини властите за фалсификување на резултатите и организирање масовни протести низ целата земја.

Тие инсистираа дека победник е всушност Тихановскаја и побараа ново гласање и продолжување на меѓународните санкции против Минск претходно усвоени од западните земји.

По изборите, Светлана Тихановскаја замина во Литванија и беше објавена меѓународна потернива во Белорусија и Русија.Автор: Администратор
Објавено на: 04/03/2021 01:55