Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео ангажиран е како „соработник” во Фокс њуз (Fox news), соопшти информативниот канал, омилен помеѓу конзервативците во САД.

– Планирам на гледачите да им пружам искрен и директен поглед на геополитиката, меѓународните односи и програмата (на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп) „Прво Америка”, што отвори пат кон просперитет и безбедност на САД без преседан, изјави Помпео.

Извршната директорка на Фокс њуз, Сузан Скот изјави дека Помпео е еден од најпризнаените и најценети соговорници во САД за надворешно безбедносна политика.

Помпео беше државен секретар од април 2018 до јануари, а претходно беше директор на ЦИА.

Според некои аналитичари Помпео има планови и за Белата куќа, на претседателските избори во 2024 година.Автор: Администратор
Објавено на: 09/04/2021 11:07