Ракометарите на „Вардар 1961“ ја забележаа втората победа сезонава во Лигата на шампиони, откако триумфираа вечерва во Скопје над данскиот првак „Алборг“ со 30-28 (16-16) во рамки на третото коло од групата А.

Македонскиот шампион беше во негатива од четири голови разлика на средина од првиот дел (7-11), но, во продолжението го подигна квалитетот во играта и влезе во завршните пет минути од натпреварот со идентична предност (28-24).

Серијата на Алборг од 4-1 внесе неизвесност во самиот финиш, но Вардар одолеа до самиот крај за да му го нанесе првиот пораз на тимот од Данска во групната фаза.

Најефикасен во редовите на македонскиот шампион беше Тимур Дибиров со девет голови.

По некомплетното трето коло, „Вардар“ е лидер на табелата во групата А со пет бодови, пред следниот предизвик против француски „Монпеље“, на 13 октомври, исто така, во салата „Јане Сандански“.Автор: Администратор
Објавено на: 30/09/2021 03:42