Илон Маск, сопственик на Tesla Motors и SpaceX и најбогат човек на светот, ја купи социјалната мрежа Twitter за 44 милијарди долари.

Твитер вечерва објави дека ја прифатил понудата на Маск. Маск тргна да ја преземе функцијата на почетокот на април

Да потсетиме, Илон Маск купи 9,2% од Твитер на почетокот на април. По оваа објава, вредноста на акциите на Твитер порасна за повеќе од 25%. Маск стана еден од најголемите акционери на компанијата и сега поседува четири пати повеќе акции од основачот на Твитер Џек Дорси. Уделот на Дорси е 2,25%.“

Една недела по купувањето на акциите, Маск даде понуда за купување на Твитер и рече дека „ќе ја разгледа неговата акционерска позиција“ доколку неговата понуда не биде прифатена.

„Решив да инвестирам во Твитер бидејќи верувам во неговиот потенцијал да биде платформа за слобода на говор ширум светот и верувам дека слободата на говор е социјален императив за функционална демократија“, напиша Маск во изјавата за финансиската регулатор.Автор: Администратор
Објавено на: 26/04/2022 01:03