Убиството на 19 деца и двајца наставници во основно училиште во Јужен Тексас поттикна повик за акција од американскиот претседател Џо Бајден – ги повика Американците да се соочат со лобито за оружје во земјата и да го притиснат Конгресот да ги заостри законите за оружје.

Во најсмртоносното пукање во училиште во речиси една деценија, Салвадор Рамос (18) го започна своето дивеење синоќа кога ја застрела прво својата баба, а потоа удри со својот автомобил додека бегаше во близина на основното училиште Роб во Увалде, Тексас.

Полицајците го виделе вооружениот напаѓач, облечен во панцири, како излегува од удреното возило носејќи пушка. Тој потоа влегол во зградата и отворил оган, соопштија властите.

Тинејџерот смртно застрелал најмалку 21 лице пред полицијата очигледно да го убие. Преживеала неговата баба. Рамос дејствувал сам, а неговиот мотив бил нејасен, соопштија властите.

Шокантните убиства, уследија 10 дена откако белец застрела 13 луѓе во супермаркет во претежно црнечки кварт во Бафало, го поттикнаа Бајденто директно да им се обрати на Американците за долгогодишното жестоко прашање за контрола на оружјето.

„Како нација, мораме да прашаме кога во ме на Бога ќе се спротивставиме на лобито за оружје… кога ќе дека треба да се направи“, рече тој во телевизискиот говор.

Демократот, Бајден го обвини лобито за оружје дека го блокира донесувањето на построги закони за безбедност на огнено оружје. Тој нареди знамињата да се веат на половина копје до зајдисонце в сабота во знак на трагедијата.

„Доста ми е од се. Мораме да дејствуваме“, рече тој без да навлегува во детали.

Масовните престрелки во САД често водеа до јавни протести и повици за построги проверки на историјата на продажбата на оружје и другите контроли на огнено оружје вообичаени во други земји, но таквите мерки постојано не успеваат во лицето на силната опозиција предводена од републиканците.

Папата Франциско денеска рече дека му е „скршено срцето“ поради пукањето и повика да се прекине „недискриминирачката трговија со оружје“.

Во основното училиште се деца од второ, трето и четврто одделение, што значи дека учениците веројатно би биле на возраст од 7 до 10 години.

Заедницата, длабоко во регионот Хил Кантри на државата, околу 130 км западно од Сан Антонио, има околу 16.000 жители, од кои речиси 80 отсто се Хиспанци или Латиноамериканци, според податоците од пописот на САД.

Во пресрет на пукањето во Увалде, најмалку двајца избрани функционери од републиканците од Тексас повикаа на зајакнување на безбедноста во училиштата и вооружување на наставниците, пристап на кој се спротивставија застапниците за контрола на оружјето.

„Реалноста е дека немаме ресурси да имаме спроведување на законот во секое училиште“, изјави државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, за Фокс њуз. „Ништо нема да функционира совршено“.

во Конектикат во декември 2012 година во основно училиште вооружен напаѓач уби 26 луѓе, вклучително и 20 деца.

Огненото оружје стана водечка причина за смрт кај децата и адолесцентите во САД почнувајќи од 2020 година, надминувајќи ги сообраќајните несреќи, се вели во анализа на Универзитетот во Мичиген објавено во Њу Ингланд Џурнал за медицина минатиот месец.Автор: Администратор
Објавено на: 25/05/2022 16:00