Ѕвездата на Далас, Лука Дончиќ, ноќеска го постигна својот петти трипл-дабл во кариерата со 40+ поени во победата над Голден Стејт со 116:113.

Дваесет и тригодишниот Словенец постигна 41 поен, забележа 12 скока и 12 асистенции.

Дончиќ го мина легендарниот Вилт Чембрлен за вториот најголем трипл-дабл од 40+ поени во историјата на НБА во неговите први пет сезони во лигата. Повеќе има само Оскар Робертсон – 19.

Словенечкиот кошаркар постигна 40+ поени по петти пат во кариерата против Голден Стејт (вклучувајќи го и плејофот). Ниту еден друг играч во лигата немал повеќе од три натпревари со 40+ поени против истиот тим од 2020/21 година.Автор: Администратор
Објавено на: 30/11/2022 11:43