Стравот и традиционалните правила му помогнаа на Матео Месина Денаро да се крие 30 години.

Жителите на Палермо не можеа со сигурност да знаат кој е човекот што го водеа до полицискиот автомобил.

На крајот на краиштата, поминаа 30 години откако тој последен пат беше виден во јавноста.

Но, повеќе од стотина припадници на вооружените сили тоа утро се собраа на тесните улички на Палермо, а луѓето знаеја дека само еден криминалец може да предизвика таква реакција.

Пронајден е Матео Месина Денаро – „шеф на шефовите“, последниот бегалец.

Избувнаа аплаузи и овации.

Некој го поздравил полицаецот подавајќи му рака, други сакале да го прегрнат, а некои имале солзи во очите.

Сите беа среќни.

Подоцна, Марија Фалконе изјави за италијанските медиуми дека сака нејзиниот брат да можел да биде сведок на сцената.

Антимафијашкиот судија Џовани Фалконе беше убиен во напад на сицилијанската Коза Ностра во 1992 година, предводена од Месина Денаро.

Тоа беше врвот на „сезоната на масакри“ што ја зафати Италија на почетокот на 1990-тите.

Во тоа време, организираната криминална група на Месино Денари се обиде преку континуирана кампања на убиства во кои загинаа повеќе од 20 лица, да ја принуди државата да преговара за строг затворски режим за затворените соработници на мафијата.

Месина Денаро еднаш наводно се пофалил дека може да „наполни цели гробишта“ со жртви.

Во 1993 година, тој нареди киднапирање и убиство на Џузепе ди Матео, единаесетгодишниот син на мафијаш кој стана државен сведок.

Момчето било заробено две години пред да биде убиено; неговото тело било растворено во киселина за да не може семејството да го закопа.

Месина Денаро го нареди убиството на ривалскиот мафијашки бос и неговата бремена девојка.

За негово апсење е распишана потерница.

А потоа, летото 1993 година, исчезна без трага и глас.

Луѓето пријавиле дека го виделе насекаде, од Венецуела до Холандија.

Но, тој беше фатен во Палермо – среде неговата родна Сицилија.

Оваа недела, по неговото апсење, полицијата откри три негови скривалишта во Кампобело ди Мазара, сончево село 115 километри од Палермо – и 10 километри од неговото родно село Кастелветрана.

Тивкото, мирно Кампобело не е место за кое лесно може да се замисли како скривалиште.

Не дека Месина Денаро се однесуваше како тајно да води живот на одметник.

Се чини дека бил редовен во локалниот бар Сан Вито; неговиот сосед изјавил дека двајцата редовно се поздравувале.

Тоа е слика која не се вклопува во триесетгодишната потера на мафијаш.

Италија фрла огромни ресурси во операциите за фаќање мафијаши, но случајот со Месина Денаро покажува дека културата на покорно молчење сè уште може да и наштети на борбата на земјата против организираниот криминал.

Маурицио Белакоза, кривичен адвокат и професор по право на Универзитетот LUISS во Рим, рече дека Месина Денаро „максимално ја искористилл културата на толпата“ за да избегне да биде фатен.

Мафијашката култура функционира како комбинација на елементи кои се вкрстуваат, изјави професорот Белакоса за Би-Би-Си.

„Од широкото присуство на мафијата на оваа територија, до ретката или целосно непостоечка соработка на општеството со истражителите, до длабоко вкоренетиот завет за молчење, особено во малите градови и предградијата, каде што државата често се доживува како отсутна. ,” тој вели.

Градоначалникот на Кампобело, Џузепе Кастиљоне, за италијанските медиуми изјави дека е „згрозен од самата помисла дека Месина Денаро живее меѓу нас најмалку една година – затоа што сега со сигурност знам дека нашите сограѓани решиле да тргнат по патот на потчинување и да ги закопаат главите во песокот“.

Пипалата на мафијата допираат длабоко во италијанското општество.

Стравот и стариот завет за молчење се уште се длабоко вкоренети.

„Мафијашките врски функционираат на многу едноставен начин: насилството и заплашувањето ги доведуваат луѓето во состојба на потчинување и „омерта““, вели Белакоза.

„Во суштина, толпата користи страв за да ги постигне своите цели“.

На прес-конференцијата што ја одржа полицијата по апсењето, обвинителот од Палермо, Маурицио де Лусија, рече дека Месина Денаро најверојатно добива помош од „мафијашката буржоазија“ – мислејќи на локални професионалци, бизнисмени и политичари.

Ова најдобро се гледа во апсењата во текот на годините на луѓе за кои се верува дека се блиски до Месина Денаро.

Новинарот на Палермо, Тулио Филипони, рече дека има поединци кои „прифаќале да живеат и да соработуваат со мафијата, затворајќи ги очите кога на соработниците на мафијата им биле потребни лекарски прегледи, проценки или управување со имотот“.

Оваа локална мрежа, за која се покажа дека му помага на мафијашот со перење на неговите пари, вели Филипони, е она што „културно ја прави разликата и мора да се искорени“.

„Секој Сицилијанец знае дека мафијата постои… и дека има моќ да влијае врз општеството и да ја контролира територијата на капиларен начин.

Останува нејасно дали Месина Денаро живеел во пензија или сè уште бил активен и вклучен во криминални активности – а сепак може да испадне дека неговото апсење е полесниот дел.

Иако годините на бомби со автомобили и брутално насилство можеби поминаа, повеќето експерти се согласуваат дека со текот на времето мафијата се претвори во помалку агресивна, но можеби поитра организација.

Рекетирањето, заплашувањето и изнудата не исчезнаа: „Сè уште е таму, што покажува фактот дека мафијашкиот кум може да остане скриен толку долго“.

Во овој контекст, спонтаниот аплауз што избувна утрото кога беше уапсен шефот, многумина го сметаа за извонреден знак за промена.

Госпоѓицата Фалконе, сестрата на убиениот судија, рече дека е изненадена „колку сите се радуваа – на улиците, во автобусите, луѓето се гушкаа со полицајци во панцири“.

„Тоа е победа за италијанското општество како целина“.

Постојат и други знаци дека може да дојде до промена.

На почетокот на оваа недела, средношколците излегоа на улиците на градот скандирајќи: „Кастелветрано е наше, не ваше“.

Еден 18-годишник за италијанскиот весник La Repubblica изјави: „Се тресев од возбуда кога видов луѓе кои аплаудираат на полицијата. Овој плоштад полн со луѓе е доказ дека овој град не сака да биде етикетиран како мафија“.

Друг студент рече: „Се чувствував горд кога слушнав дека е фатен“.

Постарите генерации можеби имаат поинакво мислење.

Филипони рече дека на Сицилија има 60-годишници кои ги преживеале убиствата во 1990-тите и сè уште го бранат Месина Денаро – а Малтежаните негираат дека има некаков проблем.

Филипони се осврнува на серијата интервјуа со постари жители на Кастелветрано кои беа емитувани на италијанската телевизија минатата недела.

Во една од нив, еден човек вели дека не ги осудува постапките на Месина Денаро; во друга, жител вели дека апсењето на мафијаш било грешка.

„Но, во еден толку важен момент, помладите излегоа на улица да ја изразат својата среќа. Ова ги истакнува разликите меѓу генерациите и дека работите постепено се менуваат“, изјави Филипони за Би-Би-Си.

Барем во симболична смисла, апсењето на Месина Денаро е исклучително значајно, дури и „еден вид ослободување“, тврди Филипони.

„Сите тие луѓе кои аплаудираат покажуваат што навистина значи за историјата на Сицилија и оваа земја: крајот на една ера, катарза.Автор: Администратор
Објавено на: 24/01/2023 15:56