Академијата за филмски уметности и науки ќе ги додели Оскарите в недела навечер на 95-та церемонија во театарот Долби во Лос Анџелес.

Листа на главни номинации за наградата која академијата ја објави на 24 јануари.

Најголем број номинации:

- „Everything Everywhere All At Once “ - 11 номинации

- „All Quiet on the Western Front “ и „The Banshees of Inisherin “, по девет номинации

- „Elvis “ - осум номинации

Номинации за најдобар филм:

- "Everything Everywhere All at Once"

- "The Banshees of Inisherin"

- "The Fabelmans"

- "Tar"

- "Top Gun: Maverick"

- "Avatar: The Way of Water"

- "Elvis"

- "All Quiet on the Western Front"

- "Women Talking"

- "Triangle of Sadness" Номинации за најдобар режисер:

- Мартин Мекдонаг, „The Banshees of Inisherin “

- Даниел Кван и Даниел Шајнерт, „Everything Everywhere All at Once “

- Стивен Спилберг, "The Fabelmans"

- Тод Филд, „Tar“

- Рубен Остлунд, „Triangle of Sadness “

Номинации за најдобар актер:

- Остин Батлер

- Колин Фарел

- Брендан Фрејзер

- Пол Мескал

- Бил Наји

Номинации за најдобра актерка:

- Кејт Бланшет

- Ана де Армас

- Андреа Рајзборо

- Мишел Вилијамс

- Мишел Јео

Номинации за најдобра споредна машка улога:

- Брајан Тајри Хенри

- Џад Хиршер

- Брендан Глисон

- Бери Кеоган

- Ке Хуи Кван

Номинации за најдобра споредна женска улога:

- Анџела Басет

- Хонг Чау

- Кери Кондон

- Стефани Хсу

- Џејми Ли Кертис

Номинации за најдобар странски филм:

- "All Quiet on the Western Front", Гермнаија

- "Argentina, 1985", Аргентина

- "Close", Белгија

- "EO", Полска

- "The Quiet Girl", ИрскаАвтор: Администратор
Објавено на: 11/03/2023 10:22