Компанијата „Amazon.com“ во сопственост на Џеф Безос, соопшти дека планира да ги лансира своите први интернет сателити во вселената во првата половина на 2024 година и наскоро потоа ќе им понуди првични комерцијални тестови на корисниците.

Компанијата се подготвува да се натпреварува со SpaceX на Илон Маск и други во обезбедување услуги на широкопојасен интернет на глобално ниво.

Сателитската интернет единица на Amazon, Project Kuiper, ќе започне со масовно производство на сателити подоцна оваа година, објави компанијата.

Тоа ќе биде првиот од повеќе од 3.000 сателити кои технолошкиот гигант планира да ги лансира во ниската орбита на Земјата во следните неколку години.

- Дефинитивно ќе имаме бета тестирање со комерцијални клиенти во 2024 година, рече Дејв Лимп, шеф на одделот за потрошувачки уреди на Амазон, на конференција во Вашингтон.

Исполнувањето на целта за 2024 година ќе му овозможи на Амазон да продолжи успешно да лансира половина од својата мрежа Квипер од 3.236 сателити до 2026 година.

Лимп рече дека компанијата планира да произведува „три до пет“ сателити дневно за да ја исполни крајната цел.

Бидејќи планира да инвестира повеќе од 10 милијарди долари во мрежата Квипер, Амазон се повлекува од својот бизнис со електроника за широка потрошувачка за да произведе милиони терминали потребни за поврзување на клиентите со Квипер сателитите.

Помалата мобилна антена во форма на квадрат, широка 7 инчи (18 см) и тешка околу 450 грама, ќе биде најприфатливиот мрежен терминал на Амазон за клиентите, иако компанијата сè уште не објави цена.Автор: Администратор
Објавено на: 15/03/2023 10:03