Ливерпул го ангажираше Алексис Мек Алистер од Брајтон.

Новинарот Фабрицио Романо објави дека Ливерпул ја активирал ослободителната клаузула наведена во договорот на играчот од средниот ред со Брајтон. Нивната големина е 35 милиони фунти (40,7 милиони евра). Неговиот договор е до јуни 2028 година.

Со дозвола на Брајтон, 24-годишниот Мек Алистер веќе ги помина медицинските прегледи пред да се пресели во Ливерпул. Сите документи се потпишани, договорот е затворен.

Алексис оваа сезона за Брајтон постигна 12 гола и имаше три асистенции на 40 настапи. Во декември стана светски шампион како дел од репрезентацијата на Аргентина.Автор: Администратор
Објавено на: 07/06/2023 20:44