Американските лабораториски тестови сугерираат дека новата варијанта BA.2.86 на Ковид-19 може да биде помалку заразна и помалку имуноевазивна отколку што се стравуваше

Научниците ширум светот забрзано работат на лабораториски истражувања за да се обидат да ја разберат високо мутираната варијанта на вирусот BA.2.86 што ја предизвикува Ковид. Првите резултати од тие студии покажуваат дека не треба да бидеме толку загрижени, велат експертите.

Две групи научници - една во Кина и една во Шведска - веќе јавно ги презентираа резултатите од своето истражување, а првите резултати од истражувањето во САД се очекуваат в понеделник. Досегашните први резултати покажуваат дека BA.2.86 е повеќе како хартиен тигар отколку опасен ѕвер каков што првпат се чинеше, иако тој впечаток може да се промени со доаѓањето на новите резултати.

BA.2.86, познат и како Пирола, го привлече вниманието на светот затоа што изгледа радикално различно од другите варијанти на коронавирусот што сме ги виделе досега. Оваа нова варијанта има повеќе од 30 промени во својот шилест протеин во споредба со следниот најблизок предок, BA.2, и во споредба со неодамна циркулирачката варијанта XBB.1.5.

Вирусот направи сличен еволутивен скок со сојот на Пирола како кога во светот се појави варијантата Омикрон. За време на бранот на оригиналниот Омикрон, инфекциите и хоспитализациите во САД беа на врвот, а неделните смртни случаи достигнаа втор најголем број, што покажува дека дури и скротливата верзија на вирусот може да биде сериозна закана доколку предизвика бран на инфекција меѓу населението.

Омикрон брзо ги престигна другите варијанти на Ковид и почна да создава свои варијанти. Белата куќа беше доволно загрижена за можното повторување на ситуацијата со Омикрон, што на почетокот на оваа година тивко побара мислење од експерти и тие проценија дека шансата да се случи „нов омикрон“ е околу 10 до 20 проценти.

Кога BA.2.86 се појави кон крајот на јули, алармот веднаш се вклучи и истражувачите почнаа да дејствуваат за да дознаат повеќе за новата варијанта. Пирола досега се проширила во најмалку 11 земји, вклучувајќи ги и САД.

Земјата која пријавила најмногу случаи е Данска, а експертите велат дека внимателно ја следат ситуацијата таму за да ја откријат причината за порастот на случаите.

На глобално ниво се секвенционирани околу 30 случаи на ист број заразени пациенти. Дури и со многу помал генетски надзор од претходно, експертите мислат дека би било очигледно дека инфекцијата со варијантата BA.2.86 е толку силна.

„Пријатели, ова не е второ доаѓање на омикрон. Да беше, тоа досега ќе го знаевме“, изјави д-р. Бил Ханаџ, епидемиолог и ко-директор на Центарот за динамика на заразни болести на Универзитетот Харвард.

Сега научниците се среде лабораториско истражување, или користејќи копии од вистинскиот вирус изолирани од пациенти или користејќи модели на неговите шилести протеини трансплантирани на телото на друг вирус, што треба да ни помогне подобро да разбереме колку добро ќе се бранат нашите имунолошки системи и вакцини против новата варијанта.

Што открија научниците?

Така, научниците од Кина утврдија дека BA.2.86 навистина изгледа поинаку за нашиот имунолошки систем во споредба со претходните верзии на вирусот што предизвикува ковид и дека може да избегне дел од нашиот имунитет.

Јунлонг Као од Центарот за биомедицински иновации на Универзитетот во Пекинг, рече дека забележал двократен пад на способноста на нашиот имунитет, стекнат со вакцинација или неодамнешна инфекција, да го неутрализира вирусот BA.2.86 во споредба со вирусите од семејството XBB.1.5. Двоен пад не е добра вест, но не е голем пад.

Во исто време, вирусот BA.2.86 бил околу 60 проценти помалку заразен од вирусот XBB.1.5, а експертите мислат дека тоа може да објасни зошто е пронајден во толку многу различни земји, но само во мал број.

„Би рекол дека полека ќе циркулира меѓу населението. Нема да ги достигне другите варијанти кои брзо преовладуваа“, изјави Као за Си-ЕН-ЕН, мислејќи на варијанти како EG.5 и FL.1.5.1, кои моментално доминираат во САД.

Научниците од Институтот Каролинска во Шведска го соочија BA.2.86 со антитела во крвта собрани во два периода, од крајот на 2022 година, пред да се појави варијантата XBB и од крајот на август.

Антителата во постарите примероци не можеа ефикасно да го спречат BA.2.86, но примероците од крв земени од донатори само една недела порано направија подобра работа.

„Генерално, се чини дека ситуацијата не е толку екстремна како првичната појава на омикрони“, рече водечкиот истражувач Бенџамин Мурел.

„Се уште не е јасно дали BA.2.86 (или неговата можна подваријанта) ќе ги надмине тековните варијанти кои циркулираат. Мислам дека сè уште нема податоци за нејзината сериозност, но се чини дека нашите антитела не се целосно немоќни против таа варијанта“, напиша тој.

Сепак, и двете од овие студии користеле псевдовируси, но не и самиот оригинален вирус. Но, експертите се исто така охрабрени од овие рани резултати.

„Вестите се подобри отколку што очекував“, изјави д-р. Ашиш Џа, поранешен координатор за ковид во Белата куќа. „И јас сум дополнително охрабрен од фактот дека претстојната вакцина ќе има вистинска корист против сегашната доминантна варијанта (EG.5), како и BA.2.86“, рече тој.

Работната група која работи во рамките на Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство се состана минатата недела за да разгледа дали BA.2.86 треба да се прекласифицира од „варијанта под надзор“ во „варијанта за загриженост“ во таа земја.

Тие заклучија дека BA.2.86 не ја исполнува нивната дефиниција за загрижувачка варијанта бидејќи немаат докази дека нејзиниот профил претставува неповолна промена во биолошките својства или стапка на раст што сугерира дека ќе се шири толку брзо или побрзо од варијантите кои тековно циркулираат.

CNNАвтор: Администратор
Објавено на: 05/09/2023 16:40