Четирикратниот НБА шампион Шекил О'Нил во интервју за „Релево“ изјави дека ќе доминирал на теренот дури и во ерата на кошарката со три поени.

- Освоив четири прстени и три пати бев МВП на финалето. Луѓето можат да кажат што сакаат, но јас секогаш го покажував нивото кога се бараше. Јас сум најдоминантниот играч кој некогаш стапнал на кошаркарскиот терен. Сè уште не сум видел некој кој би можел да ме спречи. Сега би бил исто толку доминантен кошаркар. Со тоа колку се промени играта, со сите тројки и шутери, просторот би ми била многу поотворен, изјави О’Нил.

Шекил во НБА-лигата играше од 1992 до 2011 година и настапуваше за Орландо, Лејкерс, Мајами, Феинкс, Кливленд и Бостон.Автор: Администратор
Објавено на: 26/11/2023 19:51