Кошаркарот Филип Петрушев објасни зошто решил да ја напушти НБА на самиот почеток на својата дебитантска сезона во најсилната лига на светот.

Петрушев потпиша 3-годишен договор со Олимпијакос откако не го доби очекуваниот статус во Сакраменто.

- Решив дека во Европа ќе си најдам во поповолна ситуација за себе. Во НБА морав да се справам со одредени работи кои не ги очекував, а тоа не беше грешка од моја страна, не беше моја вина. Како млад кошаркар ми треба време за игра, треба да играм. Верувам дека можам да имам корист од мојот нов тим, изјави Петрушев.

Претходно кошаркарот играше за Црвена ѕвезда, Анадолу Ефес и Мега.Автор: Администратор
Објавено на: 28/11/2023 20:21