Лоренцо Браун изрази подготвеност да се натпреварува за Шпанија во квалификациите за Олимписките игри.

Како што објави новинарот Хесус Санчез од „Marca“, Браун ја известил Шпанската кошаркарска федерација за неговата желба да се приклучи на националниот тим за Олимпискиот квалификациски турнир на ФИБА во Валенсија, кој ќе се одржи од 2 до 7 јули.

Триесет и тригодишниот кошаркар претходно го пропушти Светското првенство во 2023 година поради повреда. Шпанија беше елиминирана во второто коло.

Откако доби шпанско државјанство, Браун и помогна на репрезентацијата на земјата да ги освои златните медали на Евробаскет 2022 година.Автор: Администратор
Објавено на: 24/01/2024 16:44