Францускиот центар на Сан Антонио, Виктор Вембањама ноќеска постигна 27 поени, 14 скока, 10 блокирани удари и пет асистенции на натпреварот од регуларниот дел од НБА лигата против Торонто (122:99).

- Се чувствував одлично. Одличен ритам, силен почеток на натпреварот. Така функционираат работите во НБА. Имаме подеми и падови во однос на формата и денеска беше дефинитивно добар ден за нас, изјави Вембањама.

Според прес-службата на лигата, тој стана петтиот играч во историјата на НБА кој забележал трипл-дабл со 25+ поени, 10+ скока, 10+ блокирани шутеви, а притоа издвоил 5+ асистенции по натпревар. Претходно тоа го постигнаа Хаким Олајџувон (4 пати), Карим Абдул-Џабар, Ралф Сампсон и Дејвид Робинсон.

Дваесетгодишниот Вембањама стана и четвртиот играч во историјата на лигата кој забележал трипл-дабл со блокади. Пред него ова им успеало само на Дејвид Робинсон (три пати), Ралф Сампсон и Марк ИтонАвтор: Администратор
Објавено на: 13/02/2024 15:46