Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Скопје, ги стартува подготовките за натпреварите кои следуваат во февруарскиот ФИБА „прозорец“ за пласман на Евробаскетот во 2025 година.

До првиот натпревар со Естонија, (23 февруари), избраниците на селекторот Јончевски ќе ги одработат планираните активности во СРЦ „Кале“.

Јончевски стави 14 кошаркари на конечната листа на кандидати за средбите со Естонија и Полска (26 февруари):

Војдан Стојановски – МЗТ Скопје Аеродром

Дамјан Стојановски - МЗТ Скопје Аеродром

Бојан Крстевски - МЗТ Скопје Аеродром

Дамјан Робев - МЗТ Скопје Аеродром

Марин Петков - МЗТ Скопје Аеродром

Андреј Магдевски – Пелистер

Андреј Маслинко – Пелистер

Амар Хот – Пелистер

Стојан Ѓуроски – Работнички

Виктор Ефремовски – Работнички

Ненад Димитријевиќ – Уникс Казан, Русија

Адем Мекиќ – Задар, Хрватска

Лејсон Зеќири – Башкими, Косово

Итан Хап – Гран Канарија - Шпанија

Првиот тренинг е закажан за вечер во 18 часот.Автор: Администратор
Објавено на: 19/02/2024 15:10