Чави Ернандез се прости од Барселона откако стана јасно дека тој повеќе нема да ги тренира Каталонците.

Поранешниот играч од средниот ред на Барса сподели емотивна објава на социјалните мрежи во која се обрати до клубот и навивачите.

Еве што напиша Чави:

„Почитувани фанови, во недела ќе заврши мојот престој на клупата на Барса. Никогаш не е лесно да го напуштите клубот на својот живот, но јас сум многу горд, по две и пол години на чело на соблекувалната, која е како второ семејство.

Сакам да им се заблагодарам на навивачите за поддршката и љубовта, тие секогаш беа тука за мене и секогаш ми ја покажуваа истата љубов како на мојата фудбалска сцена. Од недела ќе бидам уште еден навивач на трибините, било сега на Олимпискиот стадион или за неколку месеци на „Камп Ноу“. Затоа што пред тоа да сум играч или тренер, јас сум навивач на Барселона и го сакам само најдоброто за клубот на мојот живот.

Работев со одлична група играчи и одличен персонал. Благодарение на сите нив ги постигнавме нашите цели, завршувајќи ја минатата година со Ла Лига и Суперкупот.

Оваа сезона работите не одеа како што сакавме, но ослободивме и помогнавме да расте нова генерација млади фудбалери од Ла Масија кои ги инспирираат сите фанови на Барселона.

Ви благодарам многу на сите. До навивачите, играчите, персоналот, функционерите на клубот, претседателот, одборот на директори, спортските директори, медиумите и сите со кои го споделив патувањето во овие две и пол сезони.

Му посакувам се најдобро на клубот што го чувам во моето срце.

Да живее Барса“Автор: Администратор
Објавено на: 25/05/2024 04:10