Таа од денеска ја превзема екипата, заедно со Аце Станковски кој останува помошник во женската екипа. Досегашниот тренер Давид Дејвис, на негово барање, се враќа во првиот машки тим и ќе продолжи да работи со Раул Гонзалез.

Првиот предизвик за новиот тренер на вардарки е саботниот меч од последното коло од главната фаза на женската лига на шампионите против Турингер. Нашата екипа е на второ место во групата и веќе има обезбедено пласман во четврт-финалето, што ќе биде наше четврто играње во Топ-8 фазата.

Во својата богата играчка кариера Дибирова има настапувано во четири екипи, од кои што три во Русија и имаше интернационална кариера со настап во тимот на Слагелсе во Данска, во златното време кога Данките доминираа во Европа. Како играч има искуство со настап во речиси сите европски купови, и пет шампионски титули во три различни куп натпреварувања.

Ирина Дибирова

родена: 12 март 1979

Играчка кариера:

1997-2000 Источник (Ростов на Дон)

2001 - 2004 Лада Толјати

2004 - 2006 Слагелсе (Данска)

2006 - 2010 Звезда Звенигород

Клупски постигнувања

Првак на Русија (1998, 2002, 2003, 2004, 2007)

Првак на Данска (2005)

Победник на лига на шампиони (Слагелсе - 2005, Звезда - 2008)

Победник на Куп на ЕХФ (2006)

Победник на КПК (2002)

Репрезентативни резултати

Светски првак (2001, 2005, 2007)

Сребро на ЛОИ (2008)

Сребро на ЕП (2006)

Бронза на ЕП (2008)Автор: Администратор
Објавено на: 10/03/2017 12:19