Ватерполистите на Србија се старо-нови европски шампиони. На Европското првенство во Барселона, Србија ја победи домашната селекција на Шпанија. Натпреварот во регуларниот дел заврши без победник со резултат 7-7 (0-1, 3-3, 3-2, 1-1), па шампионот беше одлучен по изведувањето на пеналите, по кои „делфините“ стигнаа до победата со 5-3.

Србија ја продолжи доминацијата на Европските првенства, откако немаат пораз од 2012 година, а во Барселона го освоија четвртиот златен медал по ред. Во дуелот за бронзата, Хрватска ја совлада Италија со 10-8 (4-0, 3-5, 2-1, 1-2). За најдобар играч на турнирот беше избран Филип Филиповиќ (Србија), додека наградата за најдобар голман ја доби Даниел Лопез Пинедо (Шпанија). Јоанис Фунтулис (Грција) заврши како прв стрелец на шампионатот во Шпанија.Автор: Администратор
Објавено на: 29/07/2018 11:55