Швајцарскиот тенисер Роже Федерер смета дека не е меѓу фаворитите за трофејот од Ју-Ес опен, а како најсериозни претенденти за освојување на последниот Гренд слем во сезоната ги посочи Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

- Ќе биде интересно на Ју-Ес опен, но не се гледам себеси како фаворит. Во овој момент фаворити се Надал и Ѓоковиќ. Ќе работам напорно и целата енергија ќе ја насочам кон теренот, но ќе ми биде потребна и малку среќа. Би било убаво да остварам добар резултат по десет години. Но, прво мораме да ја видиме ждрепката, истакна Федерер кој последен пат во Њујорк славеше во 2008 година.

Последните четири големи турнири сезонава ги освоија Надал и Ѓоковиќ. Шпанскиот тенисер триумфираше на Ролан Гарос и во Торонто, додека Ѓоковиќ ги освои Вимблдон и Синсинати.

Федерер ги пропушти турнирите, кои ги освои Надал, додека со Ѓоковиќ се соочи во финалето на турнирот во Синсиснати, каде претрпе пораз.

Ју-Ес опен почнува на 27 август, а титулата ја брани Надал.Автор: Администратор
Објавено на: 20/08/2018 18:16