Европската комисија предложи седум нови земји меѓу кои Саудиска Арабија да се стават на црната листа на ЕУ со држави што не се борат доволно со перење пари и финансирање тероризам.

За усвојување на листата, 28 членки на Европската унија имаат еден до два месеца.

Од листата е симната БиХ како и Гвајана, Уганда и Вануату.

Освен Ријад на листата се додадени Панама, Нигерија и четири американски територии – Американска Самоа, Американски Девствени Острови, Порторико и Гуам.

На листата се и Либија, Боцвана, Гана, Самоа, Бахами, Авганистан, Северна Кореја, Етиопија, Иран, Ирак, Пакистан, Шри Ланка, Сирија, Тринидад и Тобаго, Тунис и Јемен.Автор: Администратор
Објавено на: 18/02/2019 09:27