Селекоторот на финската хокеарска репрезентација Јука Јалонен по победата над Русија во полуфиналето на Светското првенство ги пофали своите избраници.

– Голема победа за нас и за финскиот хокеј. Среќни сме. Горд сум на моите момци. Тие победија многу моќен противник. Игравме еден за друг. Немаше да биде незаслужено и Русија д апобедеше. Шансите беа речиси подеднакви. Успеавме да го сопреме нивниот напад. Утре играме финале. Се е можно, изјави Јалонен.

Во првото полуфинале на Светското првенство, попладнево Финска ја победи Русија со 1:0 и избори на Мундијалот во Словачка.Автор: Администратор
Објавено на: 26/05/2019 14:13