Александар Зверев со победа 2:1 во сетови над Николас Џари на турнирот во Женева, го освои првиот АТП наслов оваа сезона.

Саша беше подобар од Џари по три одиграни сетови и драматичне меч, откако на последниот сет одиграа и тајбрејк.

Првиот сет го освои германскиот тенисер со 6:3 во гемови, а вториот сет му припадна на чилеанецот Џари со ист резултат во гемови 6:3. Драматичен беше последниот одлучувачки бидејќи се отиде на тајбрејк, за на крајот да го освои Зверев со резултат 7:6 (10:8).

Инаку, Александар Зверев е петтопласиран во АТП листата со вкупно 4155 поени.Автор: Администратор
Објавено на: 26/05/2019 15:24