Репрезентацијата на Русија го освои третото место и бронзениот медал на хокеарскиот Мундијал во Словачка, откако попладнево ја совлада Чешка со 3:2 по пенали.

Резултатот по трите третини беше 2:2.

За Русија ова е трет бронзен медал во последните четири години. Русите беа трети на големите натпреварувања и во 2016 и 2017 година, а во 2018 останаа без медал.

Вечерва од 20 часот и 15 минути почнува финалето на СП во кое се среќаваат Финска и Канада.Автор: Администратор
Објавено на: 27/05/2019 01:57