Возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас беа најбрзии на денешните квалификации за трката во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Франција.

Хамилтон стигна до 86. пол-позиција во неговата кариера, а третата оваа сезона.

Пласман на првите десет:

1. Луис Хамилтон (Мерцедес) – 1.28.319 минута 2. Валтери Ботас (Мерцедес) – 1.28.605 3. Чарлс Леклер (Ферари) – 1.28.965 4. Макс Верстапен (Ред Бул) – 1.29.409 5. Ландо Норис (Мекларен) – 1.29.418 6. Карлос Саинц (Мекларен) – 1.29.522 7. Себастијан Фетел (Ферари) – 1.29.799 8. Даниел Ричиардо (Рено) – 1.29.918 9. Пјер Гашли (Ред Бул) – 1.30.184 10. Антонио Џовиници (Алфа Ромео) – 1.33.420

Главната трка за Големата награда на Франција ќе се вози утре на патеката „Пол Рикар“ со почеток во 15:10 часот.Автор: Администратор
Објавено на: 22/06/2019 16:47